Za nami kolejny już Tydzień Profilaktyki, czyli tzw. Tydzień Kolorów. W tym roku hasłem przewodnim Tygodnia Profilaktyki były słowa, które wypowiedział Phil Bosmans „Bogactwem człowieka są: uśmiech, przyjazny gest, pogodne słowo.” Podobnie jak w latach ubiegłych w szkole pomimo szarości jesiennych dni było kolorowo i ciekawie. Każdego dnia obowiązywał inny kolor i myśl przewodnia, odbywały się interesujące spotkania, warsztaty i konkursy.
Poniedziałek 18 listopada obchodziliśmy w kolorze niebieskim pod hasłem „Taki, jaki jesteś, jesteś wystarczający, nie musisz być idealny.” Był to dzień akceptacji i empatii wobec osób z niepełnosprawnością. Uczniowie kl. 0-3 zostali przez wychowawców wprowadzeni w świat ludzi z niepełnosprawnością. Dzieci poznawały elementy języka migowego i alfabetu Braille’a, uczyły się jak można wspierać osoby z niepełnosprawnością. Starsi uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w warsztatach : „Akceptacja – inni, lecz tacy sami”, które były prowadzone przez panią Magdalenę Jabłońską, panią Oliwię Ptak, panią Emilię Sadowską oraz panią Elżbietę Tobolewską.
We wtorek 19 listopada królował kolor zielony, był to czas relaksu. Uczniowie uczyli się jak zadbać o dobre samopoczucie. Hasłem dnia były słowa: „ Dobre samopoczucie mamy, bo o siebie dbamy”. W sali świetlicy szkolnej, w przytulnej i miłej atmosferze muzyki relaksacyjnej każda klasa miała czas na relaks.
W środę 20 listopada obowiązywał kolor czerwony i słowa Ireny Sendlerowej „Kto ratuje jedno życie- ratuje cały świat” Tego dnia gościliśmy w szkole pana Dariusza Kucińskiego z OSP w Dobrczu, który przeszkolił dzieci z pierwszej pomocy. W środę uczniowie klas 7a i 7b spotkali się również z panem kuratorem sądowym Aleksandrem Rogowskim, który przybliżył aspekty prawne dotyczące odpowiedzialności karnej nieletnich. W godzinach popołudniowych gościliśmy w szkole także panią aspirant Sandrę Mindak z Komendy Policji w Koronowie. Pani Sandra Mindak spotkała się z rodzicami i przybliżyła ważny temat bezpieczeństwa dziecka w Internecie.
Kolejny dzień, czyli czwartek 21 listopada, obchodziliśmy w kolorze białym pod hasłem „ Z kulturą na Ty”. Uczniowie klas młodszych przypominali sobie zwroty grzecznościowe, a klasy starsze brały udział w III edycji Konkursu dobrych manier. Rywalizacja była wyrównana. Okazało się, że należy jeszcze przećwiczyć wiązanie krawata . W czwartek odbywała się również druga część warsztatów z zakresu pierwszej pomocy prowadzonych przez pana Dariusza Kucińskiego.
Ostatniego dnia w piątek 22 listopada dominował kolor pomarańczowy i hasło :”Nie uzależnieniom”. Uczniowie klas 0-3 pracowali nad tarczą ochronną przed uzależnieniami. Starsi uczniowie zgłębiali wiedzę na temat szkodliwości nikotyny. Dla najstarszych klasy 7-8 był przygotowany wykład na temat szkodliwości e-papierosów i nikotyny, prowadzony przez dr. nauk med. Marka Jurgowiaka z Collegium Medicum z Bydgoszczy. Następnie uczniowie kl. 7-8 uczestniczyli w warsztatach na temat akceptacji, hejtu i uzależnień. Warsztaty prowadziły pani Magdalena Talar i Anna Jaworska z Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy.
W ramach Tygodnia Profilaktyki 2024 odbył się również konkurs plastyczny „Dobre samopoczucie mamy, bo o siebie dbamy”. Wyniki konkursu zostały ogłoszone we wtorek 26 listopada podczas apelu podsumowującego. Zwycięzcy oraz uczniowie wyróżnieni otrzymali nagrody. Na apelu swoje plakaty, będące efektem ich tygodniowej pracy, zaprezentowali również uczniowie klas młodszych 0-3, którzy także za zaangażowanie zostali nagrodzeni.
Warsztaty, nagrody i materiały potrzebne do przeprowadzenia zaplanowanych w Tygodniu Kolorów działań zostały sfinansowane przez Wójta Gminy Dobrcz w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii.
Gorąco dziękujemy Wszystkim gościom za poświęcony czas i interesujące zajęcia. Dziękujemy również wychowawcom, nauczycielom i uczniom za zaangażowanie oraz pomoc w przygotowaniach i organizacji tegorocznego Tygodnia Profilaktyki.
Zespół ds. Tygodnia Profilaktyki: Elżbieta Tobolewska, Oliwia Ptak, Emilia Sadowska, Magdalena Jabłońska